Usługa kolokacji serwera polega na wstawieniu własnego serwera do serwerowni firmy oferującej taką usługę. Wiele firm hostingowych oferuje takie rozwiązanie, ale przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, czy jest to na pewno optymalne rozwiązanie.

Do korzyści płynących z kolokacji należy z pewnością możliwość przekazania zewnętrznemu usługodawcy obowiązku zapewnienia serwerowi odpowiednich warunków do pracy, konfiguracja i wsparcie techniczne, a przede wszystkim oszczędności wynikające z korzystania z obcej infrastruktury.

Dzięki takiemu rozwiązaniu w przeszłość odchodzi konieczność dbania o ciągłość zasilania i dostęp do Internetu, co najczęściej zmusza użytkowników do zapewnienia sobie zapasowych linii na wypadek awarii. Znika też konieczność wyodrębnienia w budynku biura specjalnego pomieszczenia o  odpowiedniej temperaturze i wilgotności dla prawidłowej pracy elektroniki.

Kolokacja eliminuje konieczność zatrudnienia osoby zajmującej się administracją serwera. Jeśli więc decydujemy się na własny serwer, warto rozważyć powyższe rozwiązanie, które uchroni nas przed zbędnymi kosztami.